در سوگ از دست دادن گنجینه ای فاخر. دکترمحمدحسن گنجی

از پیامبر اکرم(ص) نقل است که فرمود: «من اکرم عالماً فقد اکرمنی» یعنی هرکس دانشمندی را گرامی دارد، مرا گرامی داشته است.

خبر بسیار کوتاه ولی عمیق و دردناک بود:

پروفسور گنجی بر اثر زمین خوردن در منزل شخصی خود، دچار خونریزی مغزی شد و در بیمارستان از دنیا رفت.

او که به راستی گنجینه ای  برای جامعه جغرافیای ایران بود به همین سادگی از دست رفت.

نگاهی کوتاه به بخشی از افتخارات او کافیست تا به عظمت وجودی او بیشتر پی ببریم

دکتر گنجی، در سال ۱۳۵۴ به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران‎ انتخاب شد. وی در بیست و نهمین کنگرهٔ ‏اتحادیهٔ بین المللی جغرافیایی در کره‎ ‎جنوبی در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان یکی از ۱۵ جغرافیدان ‏برجستهٔ جهان شناخته شد و‎ ‎سازمان هواشناسی جهانی، جایزه علمی سال ۲۰۰۱ خود را به وی اعطا ‏کرد.
ایشان‎ ‎همچنین دارای نشان درجه سه در خدمات دولتی را دریافت کرده‌است. دکتر گنجی از اوایل‎ ‎انقلاب ‏تا هم اکنون بالغ بر ۶۳ لوح تقدیر از مراکز آثار و مفاخر علمی، چهره های‏‎ ‎ماندگار، انجمن‌های علمی ‏جغرافیایی و دانشگاه‌ها دریافت کرده‌است.

خیلی ها به یاد دارند، پخش زنده برنامه چهره های ماندگار از شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی.حیدری، مجری برنامه، یکان یکان نخبگان را برای دریافت هدیه و حضور در جمع اسطوره ها فرا می خواند.نوبت به ققنوس شرقی می رسد. مجری با صدای رسا اعلام کرد: دکتر«بهرام گنجی» ناگهان از میان جمعیت، پیرمردی که سپیدی موهای کنار سرش خودنمایی می کرد از جا برخاست، شادابی چهره اش آرام بخش بود. پس از خوش و بش با دیگر حاضران از پله ها بالا رفت و پیش از گرفتن هدیه اش، پشت تریبون ایستاد و با لحنی سرشار از جوانی گفت: آقای مجری گفتند: دکتر «بهرام گنجی» به یاد «محمدحسن گنجی» افتادم من «محمدحسن گنجی» هستم ...

پروفسور اگر عمری طولانی را سپری کرده بود،اما خبر فوتش ما را غافلگیر کرد. شاید به این سبب که هیچ گاه او را در بستر بیماری ندیده بودیم. - به قول خودش به جز یک عمل جراحی لیزر هیچ گاه تخت بیمارستان و استراحت طولانی را تجربه نکرده بود و اگر این حادثه رخ نمی داد، تا سال ها می توانستیم از خرمن دانش وتجربه ایشان بهره بگیریم.

او جغرافیدانی بود که در تاریخ این سرزمین ماندگار شد.

دکتر هر چند فرزندی نداشت ولی با حمایت مالی ایشان 36 نفر در مقاطع مختلف تحصیلی ادامه تحصیل دادند که 25 نفر از آن ها موفق به کسب مدرک دکتری شدند.

درگذشت استاد دکتر محمد حسن گنجی، بنیانگذار و پدر دانش جغرافیای نوین و هواشناسی را به جامعه دانشگاهیان و به بازماندگان آن فقید سعید تسلیت می‌گویم و به روان پاک آن عالم بزرگوار درود می‌فرستم.

رحمت خداوند بر او باد که عمر با برکتش را در طریق ترویج واعتلای علم و عالم به کار گرفت و تا واپسین لحظات زندگی دمی از آموختن و آموزش دادن باز نایستاد.

/ 2 نظر / 10 بازدید
سوسا تم

سلام قالب های دو ستونه و سه ستونه ویژه ی ماه مبارک رمضان به سایت اضافه شد جهت مشاهده و دریاف کد قالب به سایت زیر مراجعه کنید http://susatheme.ir

شبنم محمدعلی پور

سلام.خبر دردناک درگذشت پدر جغرافیای ایران پروفسور گنجی را در تیرماه شنیدم و واقعا تاسف برانگیز بود.