گزارش عملکرد شهرداری قسمت سیزدهم

استفاده از هویت تاریخی و طبیعی در منطقه ( المان شهری )

سیستان دارای افتخارات و مشاهیر بزرگی است و آثار تاریخی باستانی فرهنگی و هنری و... فراوانی را در خود جای داده که می بایست از آنها به عنوان نشانه های شهری بهره بریم در شروع کار دو اثر تاریخی و طبیعی را طراحی و در حال ساخت آن هستیم .

بهره مندی از نشانه های شهری در راستای حفظ الگوهای حاکم بر فرهنگ شهر از طریق آموزش های شهروندی  منجربه  تقویت روح جمعی می شود. وجود این گونه نشانه ها شهری باعث شده که عناصر اصلی شهروندی چون  نظام (فرهنگی، اجتماعی، حقوقی، سیاسی)، حس هویت شهروندی و حس تعلق به شهر در تعامل (اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اخلاقی) شهروندان اثرگذار باشد، چنین آموزه هایی با رفتارهای اجتماعی، نوع دوستانه، جوانمردانه، اخلاقی، وظیفه شناسی،  هویت محور و... ارتباط تنگاتنگی دارد.

براساس یافته های علمی و نیاز منطقه  با توجه به عدم توجه به اهمیت   این نشانه ؛ یادمان و یادبود دریاچه هامون به عنوان بزرگترین دریاچه و پهناورترین پهنه آب شیرین برای پرورش آبزیان و احداث کوه خواجه در ضلع غربی پارک ملت طراحی  و بخشهایی از آن  هم اجرایی شد ولی  بدلایلی ... این طرح توجیه اقتصادی ٰ ٰ؛ سیاسی و ... نداشته است.

عقب افتاده ترین شهرهای دنیا  حداقل فضای دریاچه ای برای ایجاد شادابی  و آرامش ساکنانش دارد  اما اینجا ....

 اجرا اس باد در ضلع جنوبی فلکه رستم که با توجه به وزش بادهای 120 روزه و داشتن امتیاز اولین خواستگاه آس باد جهان به گفته محقق ( دکتر صداقت کیش ) کشور هلند تمبری را چاپ نموده که بر روی آن تاکید شده  که اس باد از سیستان به هلند رفته است با توجه به اهمیت این اثر باستانی بر آن شدیم تا  آس بادی را به صورت کاملا اجرایی و قابل انجام به عملیات و کارکرد مثبت جهت آرد کردن گندم و ...داشته باشد طراحی و اجرا کنیم

برای اینکه در چند نقطه از شهر با دستیابی بر تکنولوژی ساخت آس باد هایی را طراحی کنیم تا مردم بتوانند گندم را به رایگان و بدون اثرات زیست محیطی و بدون هزینه های جاری به روش سنتی آرد کنند احیاء کنیم .

البته در ساخت  و اجرای این سازه باستانی و بسیار مدرن آقایان مهندس کیخا عضو هیات علمی گروه برق داشگاه زابل و مهندس پودینه  مدیر عمران شهرداری نقش موثری داشتند و چندی پیش که معمار پیر و شاید آخرین بازمانده  سازندگان آسباد جهان برای دریافت حداقل مطالبات به شهرداری مراجعه کرده ؛ او را مورد شماتت قرار داده و گفته اند چوبهایت را بردار   و   ببر. لابد   اینهم توجیه  ندارد.

/ 0 نظر / 54 بازدید