گزارش عملکرد شهرداری قسمت چهاردهم

نکته دیگری که در انتها باید اشاره کنم تاکید بر عدالت محوری بودن فعالیتهای شهرداری بود یعنی فقط به بخش خاصی توجه و تاکید نشد بلکه فعالیتهای شهرداری در تمام بخش های شهر خاصه در نواحی کم برخوردار هم  انجام می شد.

خیابانهای شهید ژیانی ، خیابان زال و خیابان حافظ  که سالهای  زیادی در انتظار آسفالت بودند و وضعیت اسفباری داشتند در اولویت قرار گرفتند و با بضاعت اندک شهرداری آسفالت شد.

محلاتی بودند که حتی از سال 1385 هزینه مشارکت آسفالت را پرداخت کرده بودند اقدامی برایشان صورت نگرفته بود و هیچ امیدی  هم نداشتند در جدولی و براساس فیش واریزی در اولویت قرار گرفتند .

 لیست تنظیمی در اختیار مردم قرار گرفت تا اگر شهرداری تخطی کرد مورد برخورد و اعتراضشان قرار گیرد. هیچ ذی نفوذی حق نداشت خارج از نوبت ؛ دستور یا توصیه بهسازی یا آسفالت را بدهد.

در انتهای خیابان هیرمند 72  برای  تحقق عدالت شهری ؛شروع به احداث پارک محله ای کردیم که هروزه مورد بازدید اینجانب قرار می گرفت. شور و شوق فراوانی در اهالی محل شکل گرفته بود چرا که تا  کیلومترها   با   پارک شهر فاصله  داشتند و محروم از پارک محله ای بودند.

متاسفانه در بازدیدی که بعد از پایان دوران شهرداری ام از وضعیت پارک  داشتم  متوجه تعلیق و عدم اراده برای ساخت آن شدم.

اهالی محل خیلی مراجعه کردند و از این موضوع ناراحت بودند و من به تفاوت سلیقه شهرداران در ساخت شهر اشاره کردم و تقاضای صبر و دعا برایشان کردم.

   اصلاح و بهسازی میدان حسن آباد که به بوته فراموشی سپرده شده بود باعث خوشحالی مردم شده بود و حتی تعدادی از مردم منطقه به شهرداری مراجعه و پس از ملاقات با اینجانب عوارض شهری را با رضایت و خرسندی پرداخت کردند.

 

ورودی شهر زابل از طرف شمال یعنی جاده نهبندان- مشهد ؛ میدانی به نام قائمیه واقع شده بود که در مرز شهرستان نیمروز و شهرستان زابل قرار داشت همه کسانی که در سالهای گذشته به زابل آمدند شهادت میدهند که وضعیت اسفناکی داشت .

بعد از آوردن 200 کامیون خاک مرغوب تازه میدان هم سطح خیابان شد و پس از تامین آب و تعمیر برج نوری ؛ فضای سبز نسبتا مناسبی احداث شد.

همه این فعالیت ها ی شهرداری در طی یکسال در شرایطی رخ داد که کمترین تخصیص بودجه در طول عمر شهرداری به آن اختصاص یافت.

بیش از 3 ماه حساب شهرداری مسدود بود و تمامی درآمدهای شهرداری برداشت شده بود.

فکر کنم در تاریخ شهرداریهای جهان بی سابقه باشد که حساب آتش نشانی شهری مسدود شود و هیچ مدیر حکومتی گامی برای حل این معضل برندارد.قدرت برداشت پول برای خرید گازوئیل ماشینهای آتش نشانی را نداشتیم.

با اینحال شاهدیم که در آتش سوزی سایت شهر سوخته قبل از اینکه فرماندار شهرستان هامون خان پرندوار مطلع شود ماموران مجاهد آتش نشانی  شهرستان زابل با مدیریت خوب مهندس   میرحدی      آتش را مهار کردند.

 دو حادثه کم سابقه و بسیار خسارت بار برای شهرداری رخ داد  یعنی بارش برف کم سابقه  و طوفان شن که حجم زیادی از فضای سبز و وسائط نقلیه شهرداری را زمینگیر کرد.

اما جان کلام اینکه  

این همه گفتیم لیک اندر بسیچ.                            بی‌عنایات خدا هیچیم هیچ

دکتر غلامعلی خمر

عضو هیات علمی دانشگاه زابل و شهردار سابق شهر زابل

 

/ 0 نظر / 88 بازدید