بازسازی چهره زن پنجهزار ساله سیستانی در شهر سوخته

محققان ایرانی وایتالیایی ،چهره اسکلت کشف شده متعلق به یک زن را که در شهر باستانی سوخته در سیستان کشف شد،بازسازی کردند.

چهره این زن سیستانی(ایرانی)که پنجهزار سال قبل در شهر سوخته زندگی می کرد وصاحب قدیمی ترین چشم مصنوعی جهان است،در موزه ملی هنر شرقی در رم به نمایش درآمد.

پروفسور لورونزو کوستانتینی،رئیس آزمایشگاه بیوباستانشناسی موزه ملی هنر شرقی رم ومجری این طرح با بیان اینکه بازسازی چهره صاحب قدیمی ترین چشم مصنوعی جهان با استفاده از جدیدترین پردازش های رایانه ای تحقق یافته،گفت:بازسازی چهره این زن ایرانی که اسکلت وی در کاوش های باستان شناسی شهر سوخته کشف شده،حاصل کار مشترک محققان ایرانی وایتالیایی است وبدون همکاری کارشناسان ایرانی تحقق این طرح امکانپذیر نبود.کوستانتینی گفت:این یکی از بزرگترین دستاوردهای علمی است که نشان می دهد ایرانیان در پنچهزار سال قبل، از تکنیک های مختلف پزشکی استفاده می کرده اند،ازجمله ساخت یک چشم مصنوعی برای یک زن 30 ساله سیستانی که برای تزیین آن از مفتول های طلا به قطر نصف موی سر انسان به جای مویرگ استفاده شده است.

/ 8 نظر / 8 بازدید

مطلب جدیدی است بسیارعالی است.

محمد

سلام جناب خمر عزیز از آشنایی با وبلاگ شما بسیار خرسندم... شما را به تالار گفتمان سیستانیان دعوت می کنم... sistaniha.info در صورت تمایل هم حاضر به تبادل لینک هستم... بدرود...[گل]

علی

با سلام و خسته نباشید. بسیارعالی و جدید بود. به قولی: دوباره-دوباره-دوباره.....

اعظم شیبانی شاد

مطالب جدیدوزیبایی است منتظر مطالب دیگر شما هم هستم ممنون

مهلا گوهری نسب

مطالب جذابی بود

amir

با سپاس از مطلب خوبتون.اگر درباره شهر سوخته مطالب بیشتری در باره قدمت ان.اشیا کشف شده و چیز های دیگر بزارید ممنون می شم.