گزارش عملکرد شهرداری قسمت ششم

 کمک از شهرداری کلانشهر ها: 

یکی از راهکارهای تقویت و دیپلماسی شهری خواهر خواندگی شهرهاست که زمینه برای افزایش ارتباطات میان فرهنگها و ارتقاء تعاملات انسانی میان ساکنان شهرها فرآهم می  آورد 

خواهر خواندگی قراردادی است بین مسئولان اجرایی در شهر که برای ایجاد همبستگی و ایجاد بیشتر انسانی و فرهنگی بسته می شود.

خواهر خواندگی پیمان همکاری بلتد دستاورد سعی دو شهر است مه بین شهرداران کلانشهرها برای ایجاد همبستگی و اتخاذ بیشتر است.

  هدف از این قرارداد پیوند بین شهروندان شهری است که دارای منافع مشترک هستند. دو شهری که با هم قرارداد امضاء می کنند باید از لحاظ وجودات تاریخی ،فرهنگی به نمادهای مشترک ...  وجهه مشترک  داشته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات یکدیگر از تمام وجوهات و مسائل برخوردار شوند.

از جمله فعالیتهایی که شهرهای دوست و خواهر خوانده در آنها مشترک دارند می تواند به تبادل دانش واطلاعات و تجارت گسترش سرمایه گذاری و صنعت گردشگری در شهرها ، اجرای پروژه های مشترک در امر توسعه شهری و ارتقاء سطح زندگی همکاری در زمینه افزایش تفاهم و انسجام و گسترش صلح جهانی و گسترش توانایی و مدیریتی می باشد.

بدین ترتیب با اقدامات فوق زمینه خواهر خواندگی شهری با شهر ی دیگر که اکثریت وجه تشابه برای تمام لحاظات را می طلبد اما شهرداری زابل نیز تلاش کرد تا با تعامل و ایجاد خواهر خواندگی با گلانشهری مثل مشهد ، کرمان ، زاهدان  از لحاظ وجه تشابهات زیادی چون وذهب ، فرهنگ ، اعتقاد  تمایزی نسبت ولی لحاظ کمبود امکانات ، دانش رنج می برد  باشد که عهد و پیمان و ایجاد خواهر خواندگی باعث ایجاد پیشرفت و ترقی برای شهرداری زابل باشد. 

شهرداری زابل نیز تلاش کرد تا با ایجاد ارتباط و بستن عهد وپیمان به جهت خواهر خواندگی باعث ایجاد پیشرفت در سیستان باشیم و بتوانیم با این عهد  تعامل با کلانشهری چون مشهد  از تمام زمینه های علمی ، فرهنگی  فکری اقتصادی و...  فضای سبز استفاده کنیم و راهگشای مشکلات شهری خودمان باشیم. البته به عنوان خواهر خواندگی  بعدا ایراداتی وارد بود ولی بدلیل بار روانی مثبت بر مردم  از آن استفاده کردیم ولی مفاد قراردادی که برای همکاری با شهرداری مشهد بسته  شد تمامی شاخصها و تعهدات خواهر خواندگی لحاظ شده بود.شهردار مشهد جناب آقای صولت مرتضوی قول مساعدت همه جانبه حتی بیش از  تعهدات خواهر خواندگی را دادند .

در اولین گام برای راستی آزمایی این همکاری چندین تندیس  از  شهرداری مشهد درخواست و پس از موافقیت به زابل منتقل گردید. حتی در یک مورد ما توانستیم یکی از تندیس های نصب  شده در یکی از میادین شهر مشهد را با جرثقیل کنده و با کامیون به زابل بیاوریم.

از تندیس یا فاطمه (س) فقط دو عدد موجود بود که یکی به ورودی کربلای معلی اختصاص و بارگیری شده بود و دیگری را با اصرار اینجانب به زابل منتقل و در حال حاضر هم در بلوار اطلاعات توسط شهرداری نصب شده است.

جا دارد که از آقای میرنیا( راننده شهردار ) که بیش از یک شبانه روز در بارگیری  و آماده سازی این تندیس مقدس وقت گذاشتند و بدلیل اهمیت مسئله  لحظه ای کار را رها نکردند تشکر ویژه داشته باشم.

     قطعه زمینی به مساحت 500 متر به انتخاب خودم در پارک سیدی مشهد انتخاب و برای شهرداری زابل جهت ساخت زائرسرا و حسینیه اختصاص یافت . شهردار مشهد ارائه پروانه ساخت رایگان و کمک در ساخت آن را تقیل کردند. در جلسه ای که با کارکنان شهرداری مطرح کردم که آرزو دارم این حسینیه را بسازم تا قشر بسیار زخمتکش و کم توقع شهرداری به صورت رایگان به زیارت آقا مشرف شود   و از برکات امام رئوف همه مان بهره مند شویم. همانجا گفتم نذر کردم اگر این زائر سرا درست شود حتی برای یک شب در آن اقامت نکنم و نامی هم از من برده نشود؛  الان که می بینم به بوته فراموشی سپرده شده و برای هیچکس اهمیتی  ندارد، ناچار به بیان آن شدم.

در افق آینده نیز قصد داشتیم که با کلانشهرهایی چون اصفهان ، شیراز ، تبریز به منظور بالا بردن این توانایی روابط اجتماعی ، شهرسازی عمرانی ، فضای سبز داشته باشیم.

احیاء حداقل فضای سبز موجود شهری و سیستم آبیاری:

با توجه به موقعیت جغرافیایی زابل و در کمربند خشک و بیابانی استراتژی بد آب و هوایی و ورزیدن بادهای 120 روزه سیستان و بالا بودن دمای بالای 45 درجه خود عوالی به جهت از بین بردن فضای سبز بوده  با توجه به گستردگی جمعیت شهر زابل در منطقه سیستان و به لحاظ نداشتن فضای سبز و کمبود سرانه فضای سبز و چون فضای سبز موجود در بلوارها و پارکها به طور یکنواخت در سطح شهر توزیع نشده است لذا با توجه به کمبود نقاط پر تردد شهر از هیچ گونه فضای سبزی بهرمند نبود.

شهرداری زابل (فضای سبز)تلاشهای زیادی به جهت احیاء فضای سبز شهری نمود تا بتواند با همه مشکلات و کمبود بذر و نهالی که داشت تلاش به جهت توسعه فضای سبز انجام دهد.

از کوچکترین فضاها برای توسعه فضای سبز  و کاستن از محیط مصنوع استفاده میکردیم.

 

از عمده مشکلات دیگر کمبود زمین در نقاط مختلف شهر می باشد و این امر در ایجاد فضای سبز با مشکل مواجه کرده و عمده مشکل در زمین ایجاد و توسعه فضای سبز شهری کمبود اعتبارات می باشد.ارائه طرحی ملی که هم به حذف معضلات زیست محیطی کمک کند هم سرانه  سبزشهری را افزایش دهد موردنیاز بود که در همین راستا طرح پارک کمربندی در سفر خانم دکتر ابتکار ارائه شد.

/ 0 نظر / 122 بازدید