بازسازی چهره زن پنجهزار ساله سیستانی در شهر سوخته
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٧ : توسط : دکترغلامعلی خمر

محققان ایرانی وایتالیایی ،چهره اسکلت کشف شده متعلق به یک زن را که در شهر باستانی سوخته در سیستان کشف شد،بازسازی کردند.

چهره این زن سیستانی(ایرانی)که پنجهزار سال قبل در شهر سوخته زندگی می کرد وصاحب قدیمی ترین چشم مصنوعی جهان است،در موزه ملی هنر شرقی در رم به نمایش درآمد.

پروفسور لورونزو کوستانتینی،رئیس آزمایشگاه بیوباستانشناسی موزه ملی هنر شرقی رم ومجری این طرح با بیان اینکه بازسازی چهره صاحب قدیمی ترین چشم مصنوعی جهان با استفاده از جدیدترین پردازش های رایانه ای تحقق یافته،گفت:بازسازی چهره این زن ایرانی که اسکلت وی در کاوش های باستان شناسی شهر سوخته کشف شده،حاصل کار مشترک محققان ایرانی وایتالیایی است وبدون همکاری کارشناسان ایرانی تحقق این طرح امکانپذیر نبود.کوستانتینی گفت:این یکی از بزرگترین دستاوردهای علمی است که نشان می دهد ایرانیان در پنچهزار سال قبل، از تکنیک های مختلف پزشکی استفاده می کرده اند،ازجمله ساخت یک چشم مصنوعی برای یک زن 30 ساله سیستانی که برای تزیین آن از مفتول های طلا به قطر نصف موی سر انسان به جای مویرگ استفاده شده است.


 
باد در سیستان
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱۳ : توسط : دکترغلامعلی خمر

ایستگاه زابل بادخیزترین ایستگاه ایران است.(کاویانی، 1374،63)

جهت بررسی این پدیده از اطلاعات موجود در ایستگاه زابل استفاده گردید و مشاهده شد که جهت باد غالب در طی سال از دامنه نسبتا متنوعی برخوردار است که این امر به دلیل رفتار سیستم های فشار تاثیرگذار براین منطقه  از اهمیت خاصی برخوردار است . متوسط سرعت سالانه باد غالب برای ایستگاه مذکور به 3/9 گره در ساعت می رسد که در طی اوقات سال متفاوت بوده و از5/11 گره آذر ودی تا8/18 گره درساعت در تیر برآورد شده است . علاوه براین حداکثر سرعت باد غالب در این پهنه دقیقا مقارن با وزش بادهای 120 روزه سیستان است که فعالیت آنها در یک دوره 120 روزه )اوایل خرداد تا اواخر شهریور ( به چشم می خورد .

بادهای 120 روزه سیستان معروف ترین بادهای محلی ایران می باشد که از اواسط ماه می (اوایل خردادماه)تا اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریورماه)با جهت شمال غربی تا شمال شرقی در منطقه ای وسیعی از استان های سیستان وبلوچستان ،خراسان جنوبی وخراسان رضوی می وزد(گندمکار وکیارسی، 1385 ،53)

باد مذکور از نوع محلی است که با تشکیل فراباری محلی در روی دریای خزر و ارتفاعات افغانستان و فروباری برروی پاکستان و جنوب ایران بوجود آمده و کلیه نواحی جنوب شرقی ایران را متاثر می سازد. در زابل باد در فصل تابستان شدید است ودر دیگر فصول از سرعت آن کاسته می شود.(مسعودیان و کاویانی، 1387، 52)

برای برآورد وارزیابی انرژی باد در سطح کشور درسالهای 1981 تا 1985 نزدیک به 60 ایستگاه سینوپتیکی مورد تحلیل آماری قرار گرفته اند،میانگین 5 ساله سرعت باد برای ارتفاع 10 متر ازسطح زمین بر حسب متر بر ثانیه محاسبه گردیده است که پایین ترین رقم مربوط به سواحل جنوبی دریای مازندران ،دشت گرگان ومنطقه سرخس (6/8 کیلومتر درساعت)وبالاترین رقم مربوط به زابل (17 کیلومتر درساعت)بوده که با توجه به جدول زیر دشت سیستان بیشترین پتانسیل را برای ایجاد وتولید برق دارد.(حیدری مکرر،1380 ،19)

جدول (3-7) ارزیابی انرژی باد در کشور

نام ایستگاه

میانگین قدرت سالانه باد

برحسب کیلو وات ساعت برای هرمتر مربع هوای جاروب شده

زابل

1500-2000

جاسک

756

بندر لنگه

618

جزیره کیش

569

بیرجند

300

فردوس

200

لار

200

بجنورد

100

گنبد کاوس

50

منبع:حیدری مکرر، 1380، 22

منطقه سیستان وبویژه زابل بهترین شرایط را برای استفاده از انرژی باد دارد،زیرا سرعت بالا وتداوم جهت دراین ایستگاه قابل توجه است(گندمکار،1385 ،64)

 

بادهای 120 روزه سیستان ازنظرپراکندگی زمانی ومکانی وسرعت وزش دارای تنوع زیادی هستند.ایستگاه زابل دارای سریعترین بادهاست (بالاتر از 8گره).(کاویانی، 1374، 67)

لازم به ذکراست که سرعت های بالاتر از 8 گره برای استفاده از انرژی باد به منظور حرکت توربین مناسب است.


 
سیستان
ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱۳ : توسط : دکترغلامعلی خمر

. ناحیه سیستان در شرق ایران ،درشمال استان سیستان وبلوچستان ،بین 30 درجه و18 دقیقه تا 31 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 61 درجه و10 دقیقه تا 61 درجه و 50 دقیقه طول شرقی واقع شده و حد شرقی آنرا امتداد رود پریان مشترک منشعب از هیرمند،مرزایران وافغانستان را تشکیل می دهد.

ناحیه سیستان در دشت وسیع سیستان قراردارد و از بقایای دوران سوم زمین شناسی است که براثرحرکات زمین ساختی به صورت چاله درآمده است وباگذشت زمان با انباشته شدن آبرفت های رود هیرمند سرزمینی هموار شکل گرفته است.

ارتفاع دشت سیستان به طور متوسط 475 تا 500 متر بالاتر از سطح دریاست وشهرستان زابل بعنوان مرکز سیستان دارای ارتفاعی حدود 487 متر بالاتر ازسطح دریاست. تنها عارضه طبیعی در این منطقه ،کوه سنگی کوچکی بنام کوه خواجه می باشد که درجنوب غرب زابل واقع شده وارتفاع آن از سطح دریا 612 متر گزارش شده است .

شهرستان زابل (مرکز ناحیه سیستان) با وسعت 15197 کیلومتر از پرتراکم ترین ناحیه های استان سیستان و بلوچستان می باشد که با  1/8  درصد مساحت استان ،جمعیتی حدود 399317 نفر معادل 4/19 درصد از کل جمعیت استان رابه خود اختصاص داده است .

سیستان از شمال و شرق به کشور افغانستان ، از جنوب به زاهدان (مرکز استان سیستان وبلوچستان) ، از مغرب وشمال غربی به کویر لوت و شهرستان بیرجند از استان خراسان محدود می شود.

براساس آخرین تقسیمات کشوری درسال1385 ،ناحیه سیستان مشتمل برسه شهرستان(مرکزی،زهک،هیرمند) تابع استان سیستان وبلوچستان بوده ،دارای 5 شهر، 5بخش، 13 دهستان می باشد:

همچنین براساس آخرین تقسیمات کشوری انجام شده مرکز شهرستان زابل ،شهر زابل بوده  ودرپایان سال 1384شهرستان زهک ودر سال 1387 بخش میانکنگی بانام شهرستان هیرمندازشهرستان زابل تفکیک شده است.( سالنامه آماری استان س وب )


 
خواندنیهای شهرسوخته
ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٥ : توسط : دکترغلامعلی خمر

شهر سوخته در ساحل رودخانه ی هیلمند و ۵۶ کیلومتری شهر باستانی زابل قرار دارد.شهری که نقش بسیار مهمی در ایران باستان داشته است.زادگاه رستم و پهلوانان نامی ایران زمین.اگرچه امروز بخش اعظم تمدن ایران باستان و رودخانه ی هیلمند در کشورهای پاکستان و افغانستان قرار گرفته است.
سیستان جایی است که توانست تا قرنها خصلت مرد پروری خود را حفظ کند و در سده های نزدیک به مولف تاریخ سیستان عیاران و جوانمردانی چون یعقوب لیث بپرورد .

تصاویری از بقایای شهر سوخته بهشت باستان شناسان در سیستان سرزمین شگفتیها و مهد دلیران

محل قرار گرفتن خانه ها و دیوار های شهردر تصویر فوق مشخص شده است .
شهر سوخته از نظر زمانی هم زمان با تمدن سومر در بین النهرین و تمدنهای هاراپا و موهنجودارو در شمال غربی پاکستان بوده است . بسیاری از باستان شناسان معتقدند که مردم این ناحیه از همان نژاد سومر یا آنوناکی بوده اند که از سیاره ی نیبیرو به زمین آمده بودند. شباهت مجسمه های یافت شده با آنچه که در هاراپا وموهنجودارو وجود دارد این نظریه را اثبات می کند علاوه بر اینکه ابزارها و علوم پیشرفته ای که در شهر سوخته وجود دارد حکایت از شهری بزرگ و تجاری در ۶۰۰۰ سال پیش می کند.

نژاد و زبان مردم شهر سوخته :

علی رغم پیدا کردن بیش از ۴۰۰۰۰ اسکلت در گورستانهای این شهر هیچ کس موفق به شناسایی نژاد مردمی که در این ناحیه می زیستند نشده است.
همین مشکل در خصوص شهرهای باستانی هاراپا و موهنجودارو نیز وجود دارد و در نتیجه باستانشناسان را به این باور سوق داده است که مردم از همان نژاد ناشناس سومری بوده اند که به مناطق خوش آب و هوای زمین در کنار رودخانه های عظیم کوچ می کردند و با یکدیگر ارتباطاط تجاری می داشته اند.علاوه بر این جثه ی عظیم اسکلتها پس از پوسیده شدن در طول ۶۰۰۰ سال باز هم این باور را تقویت می کند که پهلوانان عظیم الجثه ی ایران باستان همچون گیو - گودرز - گرشاسب - سام و نریمان و رستم از همان نژاد بوده یا دورگه بوده اند

زبان مردم شهر سوخته و به طور کلی مردم نواحی بلوچستان و زابلستان باستان نا شناس باقی مانده و کسی قادر به رمز گشایی نوشته ها و مهرهای کشف شده نیست.اما آنچه مسلم و قابل اثبات است این است که زبان پهلوی و زبان اوستایی از جمله زبانهایی بوده اند که توسط برخی قبایل و سلسله های باستان تکلم می شده اند و همچنان امروز به ما رسیده اند.(

تجارت:

شهر سوخته(ایران باستان) به کشورهایی همچون سومر -هاراپا- موهمجودارو و مصر وسایل صنعتی و جواهرات و وسایل تزیینی صادر می کرده است.

دین مردم شهر سوخته :

به غیر از تعدادی مجسمه ی بت مانند از خدایان مونث و چند پیکره ی مرد که گمان می رود طبقه ی روحانی را نشان دهد علائم دیگری یافت نشده که بتوان دین اصلی مردم را مشخص کرد . اما در جدیدترین کاوشها ساختمان یک معبد بسیار بسیار بزرگ کشف شده است که به زودی پاسخ به این سوال را خواهد داد.منبع را ببینید

آب و فاضلاب :

سراسر شهر سوخته دارای سیستم پیشرفته ای برای انتقال آب به منازل و سطح شهر است و جنس لوله ها از سفال خاصی است.چیزی که در تمدنهای بسیار پیشترفته مانند عیلامیها و هخامنشیان می بینیم و از یک قوم کوچک بسیار بعید است که اینقدر به مسئله بهداشت و تامین مصرف مردم و ساکنین اهمیت می دادند.؟؟!!!؟

شهر سوخته در منطقه ای کاملا غیر زلزله خیز ( حتی تا امروز) بنا شده ( درست مانند تمدنهای سومر-مصر و دره ی سند ). به این دلیل سوخته خوانده می شود که ۲ بار به طور کامل سوخته شده اما باز ساخته شده است و ناگهان بدون هیچ نشانی در ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد تخلیه شده است. دقیقا هم زمان با نا پدید شدن تمدن های دری ه سند( یعنی هاراپا و موهمجو دارو ) .

طبق کتیبه های آشور باستان این دقیقا همان تاریخی است که آنوناکی ناگهان زمین را ترک کردند . دلیل این خروج ناگهانی در کتب عهد عتیق و متون باستان تغییر ناگهانی آب و هوای زمین از مرطوب به خشک بوده است . تمامی مناطقی که این تمدنها در آن به وجود آمده بود به دلیل تغییر مدار زمین گرم و خشک شدند و این موجودات (آنوناکی) برای حیات به محیطی بسیار سبز و مرطوب نیاز داشته اند. از این رو ناگهانی ناپدید می شوند اما انسانهای دو رگه که از آمیزش آنوناکی و مردم زمین به وجود آمده بودند در زمین باقی ماندند که احتمالا همین انسانها سلسله های مشهور و پادشاهان و پهلوانان را تشکیل می داده اند
شهر سوخته به علت رمزها و رازهای بسیار بهشت باستان شناسان معرفی شده و هر روز چیز تازه ای برای کشف شدن دارد...اینان چه کسانی بودند ؟؟!!!؟

اسکلت کامل پیدا شده از یک دختر 14 ساله که مورد جراحی مغز قرار گرقته است...چهره این دختر توسط اندام شناسان باستان شناس در تصویر فوق باز سازی شده است .

محل کشف اسکلتهای مورد جراحی قرار گرفته به همراه وسایل زینتی و چند کوزه

پزشکی پیشترفته مردم شهر سوخته .

علم و پیشرفت تکنولوژی این قوم کوچک در 5 هزار سال پیش آنقدر مدرن و امروزی بوده که باستانشناسان حتی در دوران های بعدی تاریخی مانند دوران با عظمت هخامنشیان که ایرانیان به علومی مانند پزشکی ، ستاره شناسی و دیگر علوم آشنایی داشتند دیده نشده است . مثلا" عمل جراحی بسیار ظریف معز یک زن که شما در تصاویر فوق مشاهده می کنید...بسیار جای تعمق و تعمل دارد!!! چرا که ما حتی در دوران ساسانی که دانشگاه علوم پزشکی در جندی شاپور (دزفول کنونی ) داشتیم همچین پیشرفتهایی در علم پزشکی نکرده بودیم و گزارشاتی مبنی بر جراحی مغز و یا جراحی چشم و یا ساخت چشم مصنوعی نداشتیم.
تعجب باستانشناسان و مورخین به این خاطر است که در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد جراحی مغز و کار گذاشتن چشم مصنوعی انجام می شده است.تصویری که در این صفحه می بینید، جمجمه ی دختری ۱۴ ساله را نشان می دهد که به دلیل بیماری مغزی جراحی شده بوده است. پیش از این تصور میشد که تنها مصر باستان دست به جراحی می زدند (بر اسای نوشته های پزشک مخصوص فرعون ،سینوحه پزشک مصری). .

همچنین این لینک اسکلت زنی ۳۵ ساله را نشان می دهد که از چشم مصنوعی استفاده می کرده . جنس این کره ی چشم نا مشخص است و توسط تارهای بسیار باریکی از طلا به عصبهای چشم متصل شده بوده است.

اسکلت پیدا شده در شهر سوخته

کشف اسکلت یک زن متعلق به حدود 4 هزار سال پیش که یک چشم وی مصنوعی بوده و مورد جراحی بسیار عجیب و ظریف و پیشترفته قرار گرفته است.

کشف چشم مصنوعی به گزارش استاد سجادی :
مطالعات اولیه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعی بوده است .سن این زن بین 25 تا 30 سال تخمین زده شده است .بررسی بیشتر توسط پزشکان مشخص نمود که زیر تاق ابروی زن مذکو آثار آبسه و چرکی و جراحی داشته است .به علت طول زمان زیادی که بخش زیرین چشم مصنوعی با پلک چشم در تماس بوده آثار ارگانیکی پلک چشم بر روی پروتز مصنوعی مشخص است .جنس این چشم مصنوعی یا پروتز کاملا" هنوز مشخص نگردیده است اما به نظر می رسد از جنس قیر طبیعی با مخلوط یک نوع چربی حیوانی درست شده است . وسط این پروتز خالی است که چشم از داخل آن پیدا بوده است .بدنه چشم مصنوعی با نوعی مفتول طلایی احاطه گردیده و توسط 2 سوراخ موازی به چشم این زن پیوند زده شده بودند.نقشی که در روی این چشم مصنوعی طراحی شده دقیقا" شبیه به مویرگهای ریز داخل چشم انسان می باشد. ضمنا" به همراه اسکلت این زن عجیب تعدادی لوازم مانند : یک کیسه چرمی ، یک آینه مفرغی ، وتعدادی مهر های تزئینی و تعدادی ظروف سفالی کشف شده است.زمان فوت و درگذشت این زن با استفاده از کربن 14 و مطالعات آزمایشگاهی حدود 3هزار سال قبل از میلاد مسیح تائید شده است.

تصویر بازسازی شده چهره زنی که با یک چشم مصنوعی در 4 هزار سال پیش زندگی می کرده و توسط پزشکان آن دوره مورد جراحی زیبایی و بازسازی قرار گرفته است.

زنان شهر سوخته :

تازه ترین یافته های باستان شناسان در گورهای شهرسوخته حاکی از این است که زنان شهر سوخته لباس های زیبایی شبیه به ساری می پوشیدند. و به آرایش و زیورآلات قیمتی اهمیت می داده اند.

پروتز یا چشم مصنوعی که در داخل جمجه یک اسکلت زن در 4 هزار سال که به تازگی کشف گردید و جهانیان را شگفت زده کرد؟؟!!؟؟
این پروتز و محلهای بخیه بر روی آن دیرینه شناسان را با پزشکانی متبحر و عجیب مواجه کرده که این قوم ناشناخته وعجیب ولی پیشترفته در 4 هزار سال پیش در کشور ایران چگونه می توانشتند عملهای جراحی به این ظرافت و دقت انجام بدهند؟!!؟

یکی دیگر از عجایب شهر سوخته :؟؟!!!؟
یک اسکلت کشف شده که مورد جراحی مغز قرار گرفته است. با کشف این اثر پیشینه پزشکی در ایران به بیش از 4000 سال می رسد. جراحی مغز به این شکل هنوز در هیچ جایی از کره زمین با ساده ترین وسایل موجود و بدون تجهیزات اتاق عمل دیده نشده است ؟؟!!!؟؟!!؟

تاس های بازی کشف شده به همراه تخته نرد در شهر سوخته!!؟؟ نکته جالب اینکه اولا" چه تفکر عظیم و پویایی در این مردم وجود داشته و دوم اینکه چقدر شبیه با وسایل امروزی است؟!!؟؟

وسیله ای بازی شبیه به تخته نرد که دارای تاس و مهره هایی شبیه به تخته نرد امروزی بوده است.
گزارش استاد سجادی باستانشناس ایرانی از کشف تخت نرد باستانی :

به تازگی از گور باستانی موسوم به شماره ۷۶۱ قدیمی ترین تخت نرد جهان به همراه ۶۰ مهره آن در شهر سوخته کشف شد، بسیار قدیمی تر از تخت نردی که در گورستان سلطنتی اور در بین النهرین کشف شده بود.
آقای سجادی گفته که این تخت نرد از چوب آبنوس و به شکل مستطیل است. چون آبنوس در سیستان و بلوچستان نمی روئیده و مشخص است که از هند وارد شده است.
روی این تخت نرد، ماری که ۲۰ بار به دور خود حلقه زده و دمش را در دهان گرفته، نقش بسته است.
به نظر می رسد که چنین طرحی هم به موضوع های فرهنگی و فلسفی هند مربوط باشد، چرا که چنین علامتی در فرهنگ هند به معنی مرکز انرژی های حیاتی در بدن انسان است.
این تخت نرد ۲۰ خانه بازی و ۶۰ مهره دارد. مهره ها که در یک ظرف سفالی در کنار تخت نرد قرار داشتند از سنگ های رایج در شهر سوخته یعنی از لاجورد، عقیق و فیروزه است.
به نظر آقای سجادی این تخت نرد ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال قدیمی تر از تخت نرد بین النهرین است و به همین دلیل او فکر می کند این بازی از شهر سوخته به تمدن بین النهرین رفته است. گروه تحقیق و کاوش هنوز روش بازی با این تخت نرد را نیافته است

خاکستر جسد یک انسان 3 هزار ساله در شهر سوخته که در هنگام آتش سوزی در هنگام نیایش و یا خواب بسر می برده است.

کشف یک گور قدیمی در شهر سوخته متعلق به یک زن و شوهر . اینان مدتی قبل از آتش سوزی و نابودی همیشگی شهر سوخته از دنیا رفته بودند. جالب است بدانید هنوز دستبند و زیور آلات زن به همراه اسکلت مشخص بود و با نگاه اول مشخص می شد که کدام زن و کدام مرد هستند...سن تقریبی این دو حدود 30 سال بوده و در کنار آنها مقداری غذا و لوازم مورد نیاز در آن دنیا برایشان گذاشته شده ؟!!

یک نمونه مهر ، کشف شده در شهر سوخته .
این مهرها که جهت شناسایی افراد مهم ،یا حکومتی و یا برای شناخت تجار معروف در طول تاریخ استفاده می شده است . تا کنون این مهر ها بیشتر در حفاریهای دوران هخامنشی کشف گردیده بود .
این مهر ها برای فرمان های حکومتی و شناسایی مالاتجاره استفاده می گردیده است.
نکته قابل توجه اینکه با کشف تعداد زیادی از این مهر ها معلوم گردید که ساکنان شهر سوخته چنان پیشترفته بودند که از تجارت و سلسله مراتب اجتماعی کاملا" برخوردار بودند و چنان طبقات اجتماعی جالب و پیشترفته ای داشتند که افراد با توجه به موقعیتشان نسبت به یکدیگر از برتری و شناسایی خاصی برخوردار بودند.

یک فقره شانه بسیار جالب که در کوره به شکل ماهرانه ای ساخته شده است.
این اثر نشانه ای از نوع تفکر و رفتار اجتماعی ساکنان ایران زمین در 4 هزار سال پیش می باشد.